האיש עם הפרח בפה

מאת לואיג׳י פירנדלו

בעיבודה ובבימויה של אורלי רביניאן

לפספס את הרכבת. לענות לטלפון. לצאת מבדיקה שגרתית אצל רופא. איך רגע אחד משנה חיים שלמים? מתי מה שהיה הופך למה שיהיה? ובמה נאחזים כשהאדמה זזה? ״האיש עם הפרח בפה״ נכתב כסיפור קצר לפני שהועלה על במה והפך לאחד המחזות האהובים של לואיג׳י פירנדלו. המחזאי האיטלקי זוכה הנובל משרטט תמונה של חיים ״לפני״ ו-״אחרי״ ומנסה למפות ארכיטקטורה של שינוי צורה. הדיאלוג שנכתב במקור לשני גברים מקבל פרשנות חדשה מאת הבמאית אורלי רביניאן כיצירה לשחקן, שחקנית, פסנתר ודיו אדומה.

על המחזאי: 
לואיג׳י פירנדלו (1867-1936) היה סופר, משורר ומחזאי סיציליאני, זוכה פרס נובל לספרות בשנת 1934. פירנדלו כתב למעלה מ-40 מחזות, בין המוכרים שבהם שעלו על הבמות בישראל: ״שש נפשות מחפשות מחבר״, ״הערב אימפרוביזציה״ ו-״אנריקו הרביעי״. פירנדלו, שאבחן את עצמו כסופר-פילוסוף, הרבה לעסוק בתעתועיי הגורל ובהשפעתם על נפש האדם, בשיגעון ובתפר הדק שבין המציאות לבדיה. את ״האיש עם הפרח בפה״ פרסם ראשית כסיפור קצר בשם ״קפה נוקטורנו״ ב-1918. כעבור מספר שנים הסיפור פורסם שוב תחת הכותרת ״האיש שנושא עליו את המוות״. רק ב-1923 שינה פירנדלו את הסיפור למחזה במערכה אחת בשם ״האיש עם הפרח בפה״. זהו המחזה הקצר הפופולרי ביותר של פירנדלו באיטליה ובעולם. פירנדלו נפטר ברומא בשנת 1936. כיום נקרא כפר הולדתו בסיציליה על שמו - 'כפר פירנדלו', וביתו ברומא הפך למוזיאון המוקדש לחייו וליצירתו. שנת 2017 ציינה 150 שנה להולדתו.


על היוצרת:
אורלי רביניאן היא במאית ויוצרת תאטרון הפועלת בישראל ובחו״ל. בוגרת תלמה ילין ולימודי בימוי בלונדון. הקימה את #posthome_theatre. ממקימיי קולקטיב הבמאים הבינלאומי ה-WWLab. חברה במעבדת הבמאים של הלינקולן סנטר, מרכז ״וואטרמיל״ של רוברט ווילסון וקבוצת לה-מאמא באומבריה. עבודות רצות מלבד ״האיש עם הפרח בפה״: טקס תה פרסי מאת אורלי רביניאן - פרפורמנס השתתפותי בחללים משתנים. ״מלחמת שוורים״ מאת מייק בארטלט בתאטרון מרא״ה, מועמדת לפרס הצגת השנה וזוכת פרס עיצוב הבמה בקיפוד הזהב 2017. ביימה בין השאר בישראל: ”בחזרה לאישראל" באנסמבל עיתים/תאטרון הקאמרי; Abigail's Mirror - מופע פרפורמנס בגלריית אלפרד; "מסריחונת" – הצגה בגרמנית עם כתוביות לעברית במרכז הבמה, פסטיבל ישראל; "אם יש עוד לא מצאתי" בתאטרון הסיפריה; ״טיפה בים״ מחזה קצר פרי עטה בצוותא. עבודות אחרונות בחו״ל: Interior, עבודה תלוית-מקום בסינית לחלל האומנות 435 בטאיוואן; "בצלים", עבודה תלוית-מקום באיטלקית לחוף-הים בקלבריה; HONEYPOT בתאטרון הניו-דיוראמה, לונדון; ״באבל״ במרכז לארק, ניו יורק. ביוני 2018 יעלה מופע חדש באוצרותה ובבימויה ברומא.
 
נוסח עברי, עיבוד, בימוי, עיצוב חלל ועיצוב ספר: אורלי רביניאן
שחקן: יואב יפת
שחקנית: שירה קוריאל                           
הלחנה ונגינה חיה על פסנתר: עמרי דגן
עיצוב תלבושות: לירון פניאל        
עיצוב וידאו: נמרוד צין     
עיצוב תאורה: דולב ציגל
עיצוב אימאג׳: אריאל קוצר

הופק על ידי #posthome_theatre במסגרת אי״ב - ארגון יוצרים עצמאיים בתיאטרון, ביוזמת ובתמיכת המכונים לתרבות איטליה בתל אביב ובחיפה. ההפקה לקחה חלק ב- Pirandello150 - פסטיבל בינלאומי לציון 150 שנים להולדת המחזאי.

אורך ההצגה: כשעה 

חזרה לעמוד מופעים >
הזמנת כרטיסים מהירה
הופעה
תאריך
הצטרפות לניוזלטר
עמוד בית אודות חדשות כרטיסים פרס שולמית אלוני הצגות ומופעים תמיכה צור קשר