יולדות

הצגה חדשה המבקשת להפר את השתיקה ולהביא לקדמת הבמה את קולן של האימהות של הילדים שנחטפו, ולמצוא את החיבור ביניהן לביננו, הנשים והאימהות של היום.


בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל ובעיקר בשנות החמישים נעלמו אלפי תינוקות ופעוטות ממשפחותיהם - משפחות עולים שהגיעו ארצה ושוכנו במעברות ובמחנות קליטה. כשני שליש מהילדים היו ממשפחות עולים מתימן. השליש הנותר של הילדים היו ילדים ממשפחות טוניסאיות, מרוקאיות, טריפולטאיות, עיראקיות ועוד - ומקצתם ילדים למשפחות שעלו ממדינות הבלקן.  ההצגה "יולדותמבקשת להביא לקדמת הבמה את קולן של מי שהושתקו כל כך הרבה שנים, האמהות של הילדים שנחטפו, ולמצוא את החיבור ביניהן לביננו, הנשים והאמהות של היום.

אחד הדברים הבולטים ביותר בסיפור של פרשת ילדי תימן, מזרח והבלקן הוא ההשתקה. ההשתקה - חלקה מוכתב מבחוץ, וחלקה כה מוטמע בהוויה שהנשים כבר מפעילות אותה על עצמן - חוזרת וצפה בכל אחד מהחלקים של "יולדות": היולדת בבית החולים שמתבקשת לא לשאול שאלות; האמהות שנותרות אילמות מול הצוותים הרפואיים; האחיות שבוחרות בהתחמקות ממענה לשאלות; והמאומצת שנתקלת בחומת שתיקה מול הוריה המאמצים. השתקה היא חלק בלתי נפרד מהפקעה, בהיעדר קול, נעדרת גם הבעלות של נשים על הנרטיב והחוויות שלהן.

כדי להשמיע את קולותיהן של הנשים בחרנו להשתמש בחמישה סוגי עדויות: עדויות של האמהות שמספרות את סיפוריהן, ומסרבות לשכוח  ולהישכח; עדויות של אחיות  המבוססות על חקירות האחיות בוועדה אשר שופכות אור חלקי, מתחמק, על מנגנון החטיפה;  עדותה של ילדה מאומצת, התינוקת שנותרה חיה, וחיפשה את האם שילדה אותה; עדותה של נכדה על סיפור סבתה אשר מדגימה את המעבר הבין-דורי של הטראוומה וההשתקה; והפואמה "יולדות" של המשוררת והסופרת איריס אליה-כהן בה היא פורשת את סיפור הלידה שלה.

מי אנחנו?  אנסמבל הפרחות

במאית: חנה וזאנה גרינולד.
שחקניות: סלי ארקדש,  מוריה בשארי-ליפשיץ, ועדן אוליאל

מזה 5 שנים אנו יוצרות תיאטרון שמנהל דו שיח עם המציאות. תיאטרון שמגיב ונוקט פעולה מנקודת המבט הנשית הייחודית שלנו. בין היצירות שלנו: "פאפאעג'ינה", "פריחה שם יפה", "באבא דיאלי", "פיגומים",  "סוף על הקטינו". כולן יצירות שביקשו לגעת בסוגיות חברתיות בצורה מורכבת ורבת רבדים ולהשמיע קולות שלא נוכחים מספיק בזירה האומנותית והציבורית.. 

לפרויקט זה הצטרפו הצ'לנית אביגיל ארד, איריס אליה-כהן עם הפואמה "יולדות" ורחלי סעיד הפעילה בעמותת עמר"ם לדרמטורגיה.

 

 

מחיר רגיל: 70 ₪
סטודנט/ גמלאי: 50 ₪
תאריך שעה מקום  
25.12.17 20:00 תיאטרון יפו - מרכז לתיאטרון ערבי עברי ראשי הזמנה
26.12.17 20:00 תיאטרון יפו - מרכז לתיאטרון ערבי עברי ראשי הזמנה
25.01.18 20:00 תיאטרון יפו - מרכז לתיאטרון ערבי עברי ראשי הזמנה
08.02.18 20:00 תיאטרון יפו - מרכז לתיאטרון ערבי עברי ראשי הזמנה
חזרה לעמוד מופעים >
הזמנת כרטיסים מהירה
הופעה
תאריך
הצטרפות לניוזלטר
עמוד בית אודות חדשות כרטיסים אירועים מיוחדים הצגות ומופעים תמיכה צור קשר