שָׁלוֹם לַזָּמִיר درود بر بلبل.

דִּיאָלוֹג בֵּין מוּזִיקָה פָּרְסִית וּמִלִּים

סִפּוּר עַל אִמָּא וּבֵן


          "ראיתי את המופע המדהים. שני יוצרים, האחד צייר שחקן וכותב והשנייה סופרת מחזאית... ממליצה לאמנים לבוא לחזות בהצגה ברגע שימצא מקום להציג. פשוט טהור ונפלא בתוספת הזמרת והנגנים בכל המוסיקה הפרסית, מדהים."
רבקה בכר – שחקנית קולנוע ותיאטרון [תיאטרון הבימה, קאמרי וחיפה]

כשנה לאחר עליית חומייני לשלטון באיראן וסילוקו של השאה, נותרת פָּרְבָנֶה  תקועה בבית משפחתה בטהרן, אותה הגיעה לבקר. היא מתקשה לשוב לתל אביב, בנה הסטודנט אמיר שממתין לשובה, מנסה להבין  מדוע היא מתמהמהת? מה יהיה על אביו שמרגיש נטוש? חליפת מכתבים ביניהם מתקיימת כשנה ומסתיימת עם עזיבתה של האם את טהרן והגעתה לפריז. בחירתה זו מעוררת את בנה לחשבון נפש הנוגע לבחירותיו בחיים ומקומה הדומיננטי של האם בחייו.

התכתבותם של פרבנה ובנה חושפת את זרותה הכפולה של האם כמהגרת בישראל ובת למשפחה זורואסטרית באיראן. אט אט נחשפים בפני הבן חייה הסודיים של אמו בימי נעוריה. תוך כך, הוא לומד להכיר כמה מיסודות של התרבות הפרסית והזורואסטרית ואת השפעתן על רבדים ביהדות ובהלכה.

המופע משלב את משחקם של דליה כהן קנוהל ויורם בלומנקרנץ, עם הופעה חיה של זמרת השירה הפרסית הקלאסית, דליה פז'נד בליווי המוזיקאים ירון ירחמיאל צ'רניאק, נגן טָאר ; מנדי ורטהיים, נגן קָמָנְצֶ'ה.

כתיבה ובימוי: ד"ר דליה כהן-קנוהל
עיצוב תפאורה ואביזרים: יורם בלומנקרנץ
שחקנים: דליה כהן-קנוהל, יורם בלומנקרנץ
נגנים: ירון ירחמיאל צ׳רניאק, מנדי ורטהיים
שירה פרסית קלאסית: דליה פז'נד
משך ההצגה: שעה ושלושים דקות ללא הפסקה

אודות המשתתפים:

כתיבה ומשחק: ד"ר דליה כהן-קנוהל - מרצה מחזאית וסופרת. בין מחזותיה: המצורעים; שתי נשים וגבר; הכניסיני  תחת כנפך. פרסמה מספר רומנים: אשכבה בקורפו; מעבר מנדלבאום. בקרוב יצא לאור הרומן החדש שלה ציפור בעיר קדושה ששימש השראה למופע שלום לזמיר.

משחק ועיצוב תפאורה: יורם בלומנקרנץ - בוגר 'קלישר' ובעל תואר שני בתיאוריה וביקורת של האמנות. בנוסף לאמנות פלסטית יצירתו כוללת כתיבה ועיצוב תפאורה. עבודותיו מתייחסות להקשרים מרחביים- אוטוביוגרפיים ומשלבות אקטיביזם, חינוך, ויצירת שותפויות תצוגה ומופע אלטרנטיביות.  

שירה: דליה פז׳נד - זמרת מוסיקה קלאסית ופולקלור פרסית. למדה ומלמדת שירה פרסית קלאסית ב"בית הספר למוזיקה מן המזרח" בירושלים. במסגרת לימודיה התמחתה בדסטגאהא וברדיף של שירת מחמוד קרימי,  אצל אוסטאד קייהאן נאמן: מגדולי המוסיקה הפרסית הקלאסית בארץ. דליה נולדה באיראן והייתה עדה למהפכה האסלאמית. היא עלתה לארץ בשנות השמונים לאחר הימלטותה דרך פקיסטאן.

נגינה על טָאר: ירון ירחמיאל צ׳רניאק – נגן כלי פריטה פרסיים, מלחין ומפיק. בוגר האקדמיה למוסיקה ע״ש רובינשטיין ותלמיד תואר שני במוסיקולוגיה בהר הצופים. את ידיעתו במוסיקה הפרסית רכש ממוריו חמיד חבאזי וסאבה מוטאלבי מאיראן, בעת שהותם באירופה ואמריקה.

נגינה על קָאמָנְצֶ'ה: מנדי ורטהיים - נגן קמנצ׳ה (כינור פרסי) ,תלמיד האקדמיה למוסיקה ,למד נגינה בקמנצ׳ה בארץ ובטורקיה אצל ארסלן העזרתי.

 

מחיר רגיל: 70 ₪
תאריך שעה מקום  
25.09.18 20:00 תיאטרון יפו - מרכז לתיאטרון ערבי עברי ראשי הזמנה
חזרה לעמוד מופעים >
הזמנת כרטיסים מהירה
הופעה
תאריך
הצטרפות לניוזלטר
עמוד בית אודות חדשות כרטיסים פרס שולמית אלוני הצגות ומופעים תמיכה צור קשר