אנסמבל אבידין - מיום שהטילוני לכאן!

במחווה לשירתו של נאזים חיכמת
במופע שהועלה לראשונה בפסטיבל ישראל 2002 ובפסטיבל העוד 2003 מגיש אנסמבל אבידין משיריו של המשורר נאזים חיכמת (1902-1963)גדול משוררי טורקיה המודרנית שהיה גם מתרגם, מחזאי, תסריטאי, פובליציסט, שוחר שלום ולוחם חופש. חיכמת חולל מהפכה במסורת השירה הטורקית כששילב ביצירתו חריזה חופשית ושפת דיבור ואף כתב על עצמו ,על ארצו ועל העולם כולו בנשימה אחת.

אנסמבל אבידין מגיש משיריו של חיכמת ,שרובם הולחנו על-ידי המלחין הטורקי ארדם בורי (1923-1993) ומביא ניחוחות של מוסיקה מזרחית קלאסית, מערבית קלאסית וג'אז.
הזמרת ויקטוריה סרויה מבצעת את השירים בטורקית.
העיבודים נעשו בידי המנהל המוסיקלי והצ'לן יגי מלכה יחד עם האנסמבל.
במהלך המופע מוקרנים תרגומי השירים שנעשו עי' עזה צבי.
במופע  קוראים  מבחר משיריו של המשורר שתורגמו עי' ט. כרמי.

אנסמבל אבידין:
ויקטוריה סרויה - שירה
מאיו שבירו - צ'לו
אהוד גרליך - קונטרבס
אורן פריד - תופים וכלי הקשה
עריכה והפקה: ויקטוריה סרויה
ניהול מוזיקלי – יגי מלכה
צלם: אהרון אדם 

"אגרת לקורא העבר"י
כתב :המשורר הטורקי נאזים חיכמת.
מתוך האיגרת:..."ואין לי אלא לנחם את עצמי בתקווה ,שאולי אזכה וספרי יקיים את אחת המצוות הגדולות של השירה,-לנטוע אהבה בין העמים, -ויסייע לקשור קשרי ידידות בין עמי שלי ובין עמכם ,הבונה את אושרו. ארצכם היא בת יפה במשפחה הגדולה של המזרח הקרוב ובניינה הצעיר זקוק לידידות –אמת  בינה לבין העמים. היא לא תקום בלי חזון השלום. הבה ,אפוא  נקווה ,כי עם כל עמי העולם יגנו גם עמינו על השלום איש בביתו, -כי הוא לבדו מבטח לעצמאותו של כל עם במולדתו שלו. כי שלום הוא צדק ,שלום הוא תפארת ,שלום הוא שיר –השירים אשר לאנושות."

מתוך מבחר שירים תרגום ט.כרמי 1955

ועוד:

האנסמבל מורכב מארבעה מוזיקאים: זמרת ,צ'לנית, קונטרבסיסט, ונגן כלי הקשה. האנסמבל משלב מקורות מוזיקליים שונים מהם באים נגניו, מוזיקה קלאסית מערבית, מוזיקה קלאסית מזרחית, ג'אז ומוסיקה אתנית. 

המופע "מיום שהטילוני לכאן" הועלה לראשונה בפסטיבל ישראל בירושלים 2002,במסגרת שנת המאה להולדתו של המשורר-שנה זו הוכרזה ע"י אונסקו כשנת נאזים חיכמת, מתוך הערכה לפועלו ולמפעל חייו.

המופע בנוי בחלקו הגדול מלחניו של המלחין הטורקי ארדם  בורי ( 1923-1993) שחיבר מוזיקה לשירים של נאזים. עיבוד הלחנים נעשה בידיו של הצ'לן והמנהל המוזיקלי יגי מלכה יחד עם האנסמבל. שילוב הכלים והסגנונות הלא שגרתי מאפשר יצירת מצלולים יחודיים לאנסמבל. במופע קטעי קריאה משירי נאזים, וביחד עם הקרנת תרגומי השירים המושרים בטורקית וצילומים מחיי המשורר,יוצרים מופע מיוחד.

*נאזים חיכמת גדול משורריה של טורקיה המודרנית ושל העמים דוברי הטורקית נולד ב-1902 באיסטנבול. חיכמת היה משורר לוחם בעל השקפת עולם אידיאליסטית-קומוניסטית ושילם על כך ברדיפה ,מאסר וגלות במשך חייו אך נשאר נאמן להשקפותיו עד יום מותו-1963.
במוסקבה בין השנים 1929-1936 פרסם חיכמת תשעה ספרים,חמישה קבצים וארבעה שירים ארוכים שחוללו מהפכה בשירה הטורקית,במסורת הטורקית המוסכמת והכניסו חרוז חופשי ושפת דיבור,בעוד שהשירים האלה העניקו לו מעמד של משורר מרכזי הוא פרסם גם כמה מחזות ונובלות ועבד ככורך, מגיה, עיתונאי, מתרגם ותסריטאי כדי לפרנס את משפחתו המורחבת. השירה המוקדמת של חיכמת אשר הייתה בהשראת הפוטוריסטים, פינתה את מקומה לשירים יותר ישירים עם טון רציני יותר.
ב-1949 וועדה בינלאומית שבה היו חברים פבלו פיקסו ,פול רובסון ,וז'אן פול סארטר הוקמה בפריז, כדי להילחם למען שחרורו של נאזים חיכמת. ב-1950 קיבל נאזים את פרס השלום העולמי. חיכמת מדבר על עצמו על ארצו ועל העולם בנשימה אחת. שעה שכתביו תורמו לשפות רבות ,הם נאסרו לקריאה בטורקיה במשך זמן רב. את אחרית ימיו חי בברית המועצות, נקבר במוסקבה.
בשנת 2002 הוקמה אנדרטה לזכרו.

בחרנו לקרוא למופע-"מיום שהטילוני לכאן", כשמו של שיר שנכתב ע'י נאזים חיכמת בשנת 1940. השירים המוקראים  נכתבו בין השנים 1938-1955, תורגמו מצרפתית בשנת 1955 בידי ט. כרמי(ספרית הפועלים ספרי מופת הוצאת הקיבוץ הארצי השומר הצעיר מרחביה) והם מבטאים בעיקר את חווית הכלא, התקופות שבין כלא אחד למשנהו וכן את החיים לאחר היציאה. השירים המושרים בערב זה תורגמו במיוחד למופע זה בידי עזה צבי (בעזרתם של הפרופסור מרסל ארדל והגב' גולהאן גורה)

 
מכירה מוקדמת: 70 ש"ח

בערב המופע:  80 ש"ח

Onlar:  https://www.youtube.com/watch?v=ZwBBBFxNUdo

Abidin: https://www.youtube.com/watch?v=GYkKnPgFnVs

Dere Geliyor Dere: https://www.youtube.com/watch?v=cdGh_vICNDk

 

חזרה לעמוד מופעים >
הזמנת כרטיסים מהירה
הופעה
תאריך
הצטרפות לניוזלטר
עמוד בית אודות חדשות כרטיסים פרס שולמית אלוני הצגות ומופעים תמיכה צור קשר